2016 Vendor List

Craft Vendors:

  • Mary Bradfield-Crochet/Sewn Items
  • Tom Brown- Apple Display
  • Lloyd & Katherine Cobb-Painted Signs/Saws
  • Laura Crowe- Handmade Jewelry
  • Diane Darney-Dolls & other hand crafted items
  • Sylvia Davis-Handcrafted Jewelry
  • Catherine Hailey-Quilting
  • Acie Hamlette-Painted Pictures/Prints
  • Bill Johnson-Cutom Made Woodworks
  • Phillip Popek-Honey, Jams, Jelly, Baked Goods, Soap, Lotion, Candles
  • Jean Roberge-Quilts, Handbags, Placemats, etc
  • Debbie Schillo-Handmade Doll Dresses
  • Connie Smith-Connie Handmade Wreaths
  • Robert Waller-Walking Sticks
  • Melissa Witt-Pallets, etc
  • Linda Wood-Handcrafted Jewelry
  • Mary Bradford - Crocheted items
  • Donna Claypoole - Boxwood Manor Crafts
  • Ron Flicker - Houses for Bluefirds by a Flicker


Demonstrators:

  • M. E. Barksdale-Tobacco Heritage Exhibit
  • BJ Butler-Virginia Department of Forestry 
  • Melissa Carwile- Red Hill (The Patrick Henry Memorial Foundation)
  • Evergreen Baptist Church
  • Friends of Campbell County Animal Control-Children's Pet Show
  • Gladys Volunteer Fire Department
  • Mary Gough-Campbell County Historical Society
  • Robert Harris- Grist Mill
  • Delores Hicks-Historical Artifacts and information
  • Russell Hicks
  • Randy Kandler-Bee Keeper
  • Robert Miles-Master Gardener Education 
  • Sarah Monroe-Wesleybury Baptist Church, Bake Sale-Benefit BEAM
  • Earl Mottley-1961 Massey Ferguson Diesel Deluxe
  • National Wild Turkey Federation-Indoor BB Gun Range and Safety Information
  • Kevin Parker-Recruitment Table
  • Bryan Pollard-Virginia Department of Game and Inland Fisheries
  • Harry Robey-Twisting Tobacco
  • Lyne Saunders- Farm Bureau
  • Ceara Sheppard-Drawings
  • Ginger Shotwell-Canning Contest
  • VA Cooperative Extension-Kids Games, Ag Education, etc.
  • Robby Harris - the Clock Shop


Craft Vendor & Demonstration:.

  • Nathan Davis-Touch of the Pencil or Brush
  • LT Skinnell-Blacksmith
  • Robert Harris-Grist Mill
  • Lisa Martin & Falling River Baptist Church-Fundraiser for Kelci 
  • JD & Nona Puckett- Corn Shuck Dolls, Basket Weaving, etc
  • Nita Reynolds-Spinning Wheel Demonstration
Performances By:
  • Rusty Adkins-Draft Horses
  • Chris Anthony-Jumping Mules
  • Blue Grass Five (Band)
  • Jim Bordwine-The Salt Maker
  • Rebecca Bryant- The Singin' Cowgirl
  • Chris Ellis as "Elvis" 
  • The Dulceimer Players (Band)
  • The Epperson Brothers and Friends (Band)
  • Chandler Hughes-Oxen
  • Mary Jackson (Musical Performance)
  • Harold Plott-Jumping Mules
  • Set Free (Band)
  • Kevin Shroyer-Infantry Reenactment
  • Thomas Tucker-The Travelin' Woodright
  • Witcher Creek (Band)
  • Paul Younger


Food Vendors